İşletme Koçu Nedir?

İşletme Koçu Nedir?

İşletme koçluğu dünyada yaklaşık 30 yıldır, Türkiye’de ise 8 yıldır var olan bir iş koludur. İşletme koçluğu, işletmelerin kör noktalarını görmelerine ve bu alanlarda hızla gelişmelerine yardımcı olan bir sistemdir. İşletme sahipleri kendileri orada olmasa da tıkır tıkır çalışan; kârlı bir işletmeye sahip oluyorlar. Yani kendi potansiyellerini gerçekleştirebiliyorlar ve özgürleşiyorlar.

Daha İyi Bir Ekip
Daha İyi Pazarlama & Satış
Daha İyi Finansal Özgürlük

Hayır. Sanılanın aksine kârlılığınız artacak ve maliyetleriniz azalacağı için işletme koçlarıyla çalışmak oldukça ekonomik bir çözümdür.

İşletme koçluğu yeni kurulmuş küçük, mikro işletmelerden halihazırda yıllardır devam eden büyük işletmelere kadar her işletmenin ihtiyaç duyabileceği bir hizmettir. Örneğin; basketbol takımlarını, sporcuları düşünelim. Koçları ya da bireysel antrenörleri olmasa iyi yaptıkları şeyleri nasıl bilebilirler, ya gelişim alanlarını ? Topa nasıl vurması gerektiği konusunda kimden geri bildirim alabilir, ya da hangi disiplinde çalışmaları gerektiğini ?

Örneklemek gerekirse :
Şirketlerinde bir düzen / sistem kurmak isteyen aile işletmeleri
Şube açmak, büyümek isteyen işletmeler
Müşteri sayısını düzenli bir biçimde artırmak isteyen işletmeler
Düzenli nakit akışına sahip olmak isteyen işletmeler
Ekibinden maximum verimi almak isteyen işletmeler.
Satış ekibini güçlendirmek isteyen işletmeler
Kendine, sevdiklerine ve ilgi alanlarına vakit ayıramayan işletme sahipleri şeklinde örnekleyebiliriz.

Misyonumuz her işletmeye bir koç. Bu alanda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bunu örnekleyerek cevaplandırmak en doğrusu olur. Örneğin bir fırın işletmesini düşünelim. İşletme koçunun işi fırının sahibine ekmeği nasıl pişireceğini anlatmak değildir, ona bu ekmeği müşterilerine nasıl en doğru şekilde sunacağı, en doğru müşterileri bu fırına nasıl çekeceği, bundan elde ettiği geliri nasıl artıracağını öğretmesidir. İşletme koçluğu süresince iş sahibinin edindiği farkındalıkları ve öğrendiklerini işinde uygulaması ile işletme sahibi kendi işletmesini daha iyiye doğru götürebilme şansı elde edecektir.

Bize göre öğrenmek = uygulamaktır; yani aksiyondur. Aksiyona geçmeyen kazanımdan fayda beklemek anlamsızdır. Ünvanımız bu sebeple ActionCOACH’tur.

İşletme koçu size ne yapacağınızı söylemez, doğru ve derinlikli sorularla yapabileceklerinizi size söyletir / buldurtur, bu sayede kendi adımlarınızı belirlersiniz. İşletme koçu aynı zamanda size bu yolda destekleyici deneyim, bilgiler, sistemler içeren bir metodoloji de sağlar. Bu sayede öğrendiklerinizle birlikte işinizi büyütür, geliştirirsiniz. ‘Kazanmadan önce öğren’ sloganı bu süreçte daima geçerlidir.

Kısacası bir işletme koçu size balığı tutup vermez, ancak balığı nasıl tutacağınızı öğretir. Balığı tutup vermek te bazen anlamlı olabilir diyebilirsiniz, haklısınız, ancak bunu sürdürülebilir kılmak gerekeceğinden işletmeler yöntemleri öğrenerek, şirketi kendi adımları ile yürütmeyi öğrenmek zorundadırlar, esas sürdürülebilirlik de bu şekilde elde edilir.

Neden bir işletme koçuna ihtiyacım olsun?

Dünyada iş yapış tarzları bu hızda yenilendikçe ve rekabet arttıkça işletmelerin hem sektörel değişimlere, hem de iş yapış metotlarını altüst edecek rekabete karşı ayakta durması daha da zorlaşacak. Bu demektir ki önümüzdeki dönemde daha fazla işletme aramızda maalesef olamayacak.

İşletmeleri kurucularından farklı olarak salt birer varlık gibi objektif olarak dışardan değerlendirebilecek bir uzman görüşe özellikle de bu dönemde ciddi anlamda ihtiyaç var.

İşletme sahipleri kararları alırken yalnızdırlar, uygularken kimseye hesap vermezler, iş sonuçlarından sorumlu tutulmazlar, çünkü iş kendilerine aittir.

Bu maddelerki problemlerden herhangi birini yaşıyorsanız ActionCOACH hizmeti alabilirsiniz.

* Önemli kararları alırken daima yalnız ve bundan dolayı endişeli iseniz
* Ekibiniz ile sizin aranızda uyum farkları var ve istediğiniz gibi bir sinerji yakalayamadıysanız
* İstediğiniz ciroya ve karlılığa ulaşamıyorsanız
* Ekibinizi ortak bir hedefte toplayamıyorsanız
* İstediğiniz gibi bir ekip kuramadıysanız
* Dilediğiniz gibi bir sistem oturtamadıysanız, işin devamı için daima bizzat çalışmak zorundaysanız
* Ekibinizin performanslarını objektif olarak ölçemiyorsanız
* Zamanınız uçup gidiyorsa, günler geçiyor ve siz hala aynı sorunlar ile karşılaşıyorsanız
* En son ne zaman tatile çıktığınızı hatırlamıyorsanız, kendinize ve sevdiklerinize ayıracak vaktiniz yok ise

Doğru pazarlamanın, sahayı bilmekten geçtiğine yürekten inanan biri olarak hayatımın ciddi bir bölümünü sahada ekibim ve müşterilerimle geçirdim. İlaç sektörü ağırlıklı olmak üzere telekomünikasyon, dış ticaret alanlarında pazarlama, satış ağırlıklı pek çok yönetim görevlerinde bulundum.

6 Adımda
Tıkır Tıkır İşleyen İşletmeler

Zoom Workshop
kayıtları devam ediyor.
Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayınız.

İşletmeniz İçin
Şirket Analizi Yaptırdınız Mı?

Şirketinizdeki iş
ve gelişim fırsatlarını görmek,
kârlılığınızı artırmak ister misiniz?