DISC ( Birebir & Grup)

DISC Nedir?

DISC; yargılayıcı olmadan insanların davranış farklılıklarını tartışmaya yardımcı olan oldukça etkili bir araçtır. Bu durum bir çalışma ekibi içinde, bir satış ilişkisinde, bir liderlik konumunda ya da diğer ilişkilerde olabilir.

İşinde iletişimi kuvvetlendirmek isteyenler için…

Hayır. Sanılanın aksine kârlılığınız artacak ve maliyetleriniz azalacağı için işletme koçlarıyla çalışmak oldukça ekonomik bir çözümdür.

İşletme koçluğu dünyada yaklaşık 30 yıldır, Türkiye’de ise 8 yıldır var olan bir iş koludur.

Özetle işletmelere koçluk, işletmelerin kör noktalarını görmelerine ve bu alanlarda hızla gelişmelerine yardımcı olan bir sistem. Bu sayede işletmeler daha iyi pazarlama ve  satış yapabiliyor, daha iyi ekipler kurabiliyor ve finansal açıdan daha iyi konuma gelebiliyor. İşletme sahipleri kendileri orada olmasa da tıkır tıkır çalışan, ticari, karlı bir işletmeye sahip oluyorlar. Yani kendi potansiyellerini gerçekleştirebiliyorlar ve özgürleşiyorlar.

Bunu örnekleyerek cevaplandırmak en doğrusu olur. Örneğin bir fırın işletmesini düşünelim. İşletme koçunun işi fırının sahibine ekmeği nasıl pişireceğini anlatmak değildir, ona bu ekmeği müşterilerine nasıl en doğru şekilde sunacağı, en doğru müşterileri bu fırına nasıl çekeceği, bundan elde ettiği geliri nasıl artıracağını öğretmesidir. İşletme koçluğu süresince iş sahibinin edindiği farkındalıkları ve öğrendiklerini işinde uygulaması ile işletme sahibi kendi işletmesini daha iyiye doğru götürebilme şansı elde edecektir.

Bize göre öğrenmek = uygulamaktır; yani aksiyondur. Aksiyona geçmeyen kazanımdan fayda beklemek anlamsızdır. Ünvanımız bu sebeple Actioncoach’tur.

İşletme koçu size ne yapacağınızı söylemez, doğru ve derinlikli sorularla yapabileceklerinizi size söyletir / buldurtur, bu sayede kendi adımlarınızı belirlersiniz. İşletme koçu aynı zamanda size bu yolda destekleyici deneyim, bilgiler, sistemler içeren bir metodoloji de sağlar. Bu sayede öğrendiklerinizle birlikte işinizi büyütür, geliştirirsiniz. ‘Kazanmadan önce öğren’ sloganı bu süreçte daima geçerlidir.

Kısacası bir işletme koçu size balığı tutup vermez, ancak balığı nasıl tutacağınızı öğretir. Balığı tutup vermek te bazen anlamlı olabilir diyebilirsiniz, haklısınız, ancak bunu sürdürülebilir kılmak gerekeceğinden işletmeler yöntemleri öğrenerek, şirketi kendi adımları ile yürütmeyi öğrenmek zorundadırlar, esas sürdürülebilirlik te bu şekilde elde edilir.

Doğru pazarlamanın, sahayı bilmekten geçtiğine yürekten inanan biri olarak hayatımın ciddi bir bölümünü sahada ekibim ve müşterilerimle geçirdim. İlaç sektörü ağırlıklı olmak üzere telekomünikasyon, dış ticaret alanlarında pazarlama, satış ağırlıklı pek çok yönetim görevlerinde bulundum.

6 Adımda
Tıkır Tıkır İşleyen İşletmeler

Zoom Workshop
kayıtları devam ediyor.
Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayınız.

İşletmeniz İçin
Şirket Analizi Yaptırdınız Mı?

Şirketinizdeki iş
ve gelişim fırsatlarını görmek,
kârlılığınızı artırmak ister misiniz?

DISC Hizmetinin İçeriği

Bireysel

  • Şirket sahibinin ya da ekip üyelerinin doğal ve iş hayatına uyarlanmış davranış profillerini öğrenmesi
  • Kişilerin kendi iletişimleri hakkında farkındalık oluşturması 
  • Aile işletmesi ise aile fertlerinin işteki davranış önceliklerini fark etmeleri ve birbirlerine uyum sağlamaya başlamaları 
  • Bireylerin günlük hayatta yaşadıkları iletişim kazalarını tespit etmesi ve çözüm üretmeye başlaması 
  • İşteki rollerin DISC davranış profillerinin oluşturulması ve ilgili pozisyonlardaki kişilerin bu konudaki farkındalığının artması 

Grup

  • Şirket içindeki ekiplerin doğal ve işteki uyarlanmış davranış profillerini anlaması 
  • Satış ekiplerinin müşterilerinin davranış önceliklerini anlaması ve satış yetkinliklerine katma değer sağlaması
  • Şirket içerisinde iletişimdeki kazaların yerini sonuca yönelik iletişime bırakması
  • Yönetim kurulları, A takımları ya da departmanlar içinde davranış öncelikleri ile ilgili farkındalık ve uyumun başlaması 
  • Şirket içindeki sözel ve davranışsal iletişimin akışının kolaylaşması

Diğer Analiz & Tanı
Koçluk Hizmetleri

Şirket Analizi

Detaylı Bilgi

Sales IQ

Detaylı Bilgi